BK/GDB-40MA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
SCHURTER Inc.
In Stock: 0
Datasheet
40 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Eaton Electronics Overcurrent Protection Fuse Portfolio
BK/GDB-40MA
DigiKey Part Number
283-BK/GDB-40MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/GDB-40MA
Description
FUSE GLASS 40MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Part Status
Active
Melting I²t
1.1E-4
Mounting Type
Requires Holder
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Fuse Type
DC Cold Resistance
25 Ohms