BK/C518-125-R
DigiKey Part Number
283-2647-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/C518-125-R
Description
FUSE GLASS 125MA 250VAC 2AG
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
125 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Through Hole 2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Part Status
Active
Melting I²t
0.0019
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
CSA, UL
Fuse Type
Size / Dimension
0.217" Dia x 0.598" L (5.50mm x 15.20mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
15.2 Ohms