BK-AHC-V-10-R
DigiKey Part Number
283-BK-AHC-V-10-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK-AHC-V-10-R
Description
FUSE CERAMIC 10A 600VAC 3AB 3AG
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 A 600 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
10kA
Packaging
Bulk
Melting I²t
66.0
Part Status
Active
Approval Agency
UL
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0165 Ohms
Voltage Rating - AC
600 V