5-0SMDJ18AH
DigiKey Part Number
283-5-0SMDJ18AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-5-0SMDJ18AHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-5-0SMDJ18AHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5-0SMDJ18AH
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29.2V Clamp 171A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
171A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V