5.0SMDJ18A-Q
DigiKey Part Number
118-5.0SMDJ18A-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-5.0SMDJ18A-QCT-ND - Cut Tape (CT)
118-5.0SMDJ18A-QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ18A-Q
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29.2V Clamp 172A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
5.0SMDJ18A-Q Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
172A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V