LS0851505F250C2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
Additional Requirements for Selecting a Switch
What is your Application?
Snap Action Switches: E-Switch LS Series
LS0851505F250C2A
DigiKey Part Number
LS0851505F250C2A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LS0851505F250C2A
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Chassis Mount
EDA/CAD Models
LS0851505F250C2A Models
Mounting Type
Chassis Mount
Manufacturer
E-Switch
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Series
Operating Force
250gf
Packaging
Bulk
Release Force
50gf
Part Status
Active
Operating Position
0.815" (20.7mm)
Circuit
SPDT
Pretravel
0.106" (2.7mm)
Switch Function
On-Mom
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Current Rating (Amps)
15A (AC)
Electrical Life
50,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C