V15T16-EZ100A05
DigiKey Part Number
480-5934-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V15T16-EZ100A05
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Operating Force
120gf
Series
Release Force
20gf
Packaging
Bulk
Operating Position
0.812" (20.6mm)
Pretravel
0.063" (1.6mm)
Circuit
SPDT
Differential Travel
0.016" (0.4mm)
Overtravel
0.030" (0.76mm)
Current Rating (Amps)
16A (AC)
Mechanical Life
5,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
250 V
Electrical Life
50,000 Cycles
Actuator Type
Lever, Roller
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C