BZT52B18 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZT52B18 |
Description | DIODE ZENER 18V 500MW SOD123F |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 18 V 500 mW ±2% Surface Mount SOD-123F |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BZT52B18 Models |
Category | Impedance (Max) (Zzt) 65 Ohms |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 12 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ) |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Package / Case |
Tolerance ±2% | Supplier Device Package SOD-123F |
Power - Max 500 mW |