1.5SMCJ60A
DigiKey Part Number
4878-1.5SMCJ60ATR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-1.5SMCJ60ACT-ND - Cut Tape (CT)
4878-1.5SMCJ60ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMCJ60A
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
96.8V Clamp 15.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5SMCJ60A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V