SBRT15U50SP5-7
DigiKey Part Number
SBRT15U50SP5-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBRT15U50SP5-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
SBRT15U50SP5-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBRT15U50SP5-7
Description
DIODE SBR 50V 15A POWERDI5
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 50 V 15A Surface Mount PowerDI™ 5
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 50 V
Mfr
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
50 V
Supplier Device Package
PowerDI™ 5
Current - Average Rectified (Io)
15A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
470 mV @ 15 A
Base Product Number
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)