SBR5E60P5-7D
DigiKey Part Number
31-SBR5E60P5-7DTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-SBR5E60P5-7DCT-ND - Cut Tape (CT)
31-SBR5E60P5-7DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR5E60P5-7D
Description
DIODE SBR 60V 5A POWERDI5
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 5A Surface Mount PowerDI™ 5
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
220 µA @ 60 V
Supplier Device Package
PowerDI™ 5
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
5A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
520 mV @ 5 A