SBR2U150SA-13
DigiKey Part Number
SBR2U150SA-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBR2U150SA-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
SBR2U150SA-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR2U150SA-13
Description
DIODE SBR 150V 2A SMA
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 150 V 2A Surface Mount SMA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SBR2U150SA-13 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
800 mV @ 2 A
Mfr
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
75 µA @ 150 V
Supplier Device Package
SMA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
2A