SBR10A45SP5-13
DigiKey Part Number
SBR10A45SP5-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
SBR10A45SP5-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
SBR10A45SP5-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR10A45SP5-13
Description
DIODE SBR 45V 10A POWERDI5
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 45 V 10A Surface Mount PowerDI™ 5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SBR10A45SP5-13 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
530 mV @ 10 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
400 µA @ 45 V
Supplier Device Package
PowerDI™ 5
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
10A