FH3840024Z
DigiKey Part Number
FH3840024ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
FH3840024ZCT-ND - Cut Tape (CT)
FH3840024ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH3840024Z
Description
CRYSTAL 38.4000MHZ 8PF SMD
Detailed Description
38.4 MHz ±10ppm Crystal 8pF 10 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
FH3840024Z Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
10 Ohms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Type
MHz Crystal
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Frequency
38.4 MHz
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Stability
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Base Product Number
Load Capacitance
8pF