DMTH4004SPS-13
DigiKey Part Number
DMTH4004SPS-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMTH4004SPS-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMTH4004SPS-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH4004SPS-13
Description
MOSFET N-CH 40V 31A PWRDI5060
Detailed Description
N-Channel 40 V 31A (Ta), 100A (Tc) 3.6W (Ta), 167W (Tc) Surface Mount PowerDI5060-8
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DMTH4004SPS-13 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
68.6 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4305 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3.6W (Ta), 167W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PowerDI5060-8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.7mOhm @ 90A, 10V