DMTH3004LK3Q-13
DigiKey Part Number
31-DMTH3004LK3Q-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMTH3004LK3Q-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMTH3004LK3Q-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH3004LK3Q-13
Description
MOSFET N-CH 30V 21A/75A TO252
Detailed Description
N-Channel 30 V 21A (Ta), 75A (Tc) 107W (Ta) Surface Mount TO-252-3
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
44 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
+20V, -16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2370 pF @ 15 V
Power Dissipation (Max)
107W (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
TO-252-3
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4mOhm @ 20A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA