DMT10H072LFDFQ-7
DigiKey Part Number
31-DMT10H072LFDFQ-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMT10H072LFDFQ-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMT10H072LFDFQ-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMT10H072LFDFQ-7
Description
MOSFET N-CH 100V 4A 6UDFN
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 4A (Ta) 1.8W (Ta) Surface Mount U-DFN2020-6 (Type F)
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
4.5 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
228 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
1.8W (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
U-DFN2020-6 (Type F)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
62mOhm @ 4.5A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA