DMT10H025LK3-13
DigiKey Part Number
31-DMT10H025LK3-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMT10H025LK3-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMT10H025LK3-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMT10H025LK3-13
Description
MOSFET N-CH 100V 47.2A TO252 T&R
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 47.2A (Tc) 2.6W (Ta) Surface Mount TO-252 (DPAK)
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
21 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1477 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
2.6W (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
TO-252 (DPAK)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
22mOhm @ 20A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA