DMP4006SPSW-13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
P-Channel 40 V 115A (Tc) 3.4W (Ta), 104W (Tc) Surface Mount, Wettable Flank PowerDI5060-8 (Type UX)
DMP4006SPSW-13
DigiKey Part Number
31-DMP4006SPSW-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMP4006SPSW-13
Description
MOSFET BVDSS: 41V~60V POWERDI506
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
162 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6855 pF @ 20 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3.4W (Ta), 104W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PowerDI5060-8 (Type UX)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.2mOhm @ 9.8A, 10V