DMP2007UFG-7
DigiKey Part Number
DMP2007UFG-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMP2007UFG-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMP2007UFG-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMP2007UFG-7
Description
MOSFET P-CH 20V 18A PWRDI3333
Detailed Description
P-Channel 20 V 18A (Ta), 40A (Tc) 2.3W (Ta) Surface Mount POWERDI3333-8
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1.3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
85 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4621 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.3W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C