DMP2007UFG-13
DigiKey Part Number
31-DMP2007UFG-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMP2007UFG-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMP2007UFG-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMP2007UFG-13
Description
MOSFET P-CH 20V 18A PWRDI3333
Detailed Description
P-Channel 20 V 18A (Ta), 40A (Tc) 2.3W (Ta) Surface Mount POWERDI3333-8
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1.3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
85 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4621 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.3W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
POWERDI3333-8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
2.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.5mOhm @ 15A, 10V