AP2114HA-1.8TRG1
DigiKey Part Number
31-AP2114HA-1.8TRG1TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP2114HA-1.8TRG1CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP2114HA-1.8TRG1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2114HA-1.8TRG1
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT-223-3
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-3
Current - Quiescent (Iq)
75 µA
PSRR
68dB (100Hz ~ 1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
SOT-223-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 1A