AP2114H-1.8TRG1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AP2114H-1.8TRG1 |
Description | IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT-223-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 40 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | AP2114H-1.8TRG1 Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 75 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 68dB (100Hz ~ 1kHz) |
Part Status Active | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case TO-261-4, TO-261AA |
Voltage - Input (Max) 6V | Supplier Device Package SOT-223-3 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V | Base Product Number |
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 1A |