XB3-24ARM
DigiKey Part Number
602-2201-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XB3-24ARM
Description
RF TXRX MOD 802.15.4 CAST SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
802.15.4 Transceiver Module 2.4GHz Antenna Not Included, Castellation Surface Mount
Category
Sensitivity
-103dBm
Mfr
Serial Interfaces
I2C, SPI, UART
Series
Antenna Type
Antenna Not Included, Castellation
Packaging
Tray
Memory Size
1MB Flash, 128kB RAM
Part Status
Active
Voltage - Supply
2.1V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Verified
Current - Receiving
17mA
RF Family/Standard
Current - Transmitting
135mA
Modulation
DSSS
Mounting Type
Surface Mount
Frequency
2.4GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C