MEP-500A24J BRA
DigiKey Part Number
1145-MEP-500A24JBRA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MEP-500A24J BRA
Description
Medical Open Frame PS 500W/24V
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
95%
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.30" H (127.0mm x 76.2mm x 33.1mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CCC, CE, cURus, TUV, UKCA
Current - Output 1
20.9 A
Standard Number
60335-1; 60601-1; 62368-1
Current - Output 6
20.9 A