ZMM3.9R13
DigiKey Part Number
2721-ZMM3.9R13-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZMM3.9R13
Description
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD80C
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.9 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-80C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZMM3.9R13 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
85 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 1 V
Packaging
Strip
Operating Temperature
-50°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-80C
Power - Max
500 mW