2201/20VI-1000
DigiKey Part Number
2201/20VI-1000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2201/20VI-1000
Description
HOOK-UP STRND 20AWG VIOLET
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 AWG Hook-Up Wire 19/32 Violet 600V 1000.0' (304.8m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.059" (1.50mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.010" (0.25mm)
Series
Length
1000.0' (304.8m)
Packaging
Spool
Voltage
600V
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C