THA141M250AA1C is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
140 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack 900mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 85°C
THA and THAS Thinpack Aluminum Electrolytic Capacitors 5,000 hrs
THA141M250AA1C
DigiKey Part Number
THA141M250AA1C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THA141M250AA1C
Description
CAP ALUM 140UF 20% 250V FLTPCK
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
600 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.02 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.433" L x 0.953" W (36.40mm x 24.20mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
900mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C