THA111M400AB0C is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
110 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack 1.78Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 85°C
THA and THAS Thinpack Aluminum Electrolytic Capacitors 5,000 hrs
THA111M400AB0C
DigiKey Part Number
THA111M400AB0C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THA111M400AB0C
Description
CAP ALUM 110UF 20% 400V FLTPCK
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
500 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
900 mA @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.807" L x 0.953" W (45.90mm x 24.20mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.78Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C