MLPS691M200EA0C
DigiKey Part Number
338-MLPS691M200EA0C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLPS691M200EA0C
Description
CAP ALUM 690UF 20% 200V RADIAL
Detailed Description
690 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack 204mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
930 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.47 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
1.000" (25.40mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.810" L x 0.600" W (45.97mm x 15.24mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
2.020" (51.31mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
204mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C