MLPS682M063EB0C
DigiKey Part Number
338-MLPS682M063EB0C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLPS682M063EB0C
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 63V RADIAL
Detailed Description
6800 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack 53mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.21 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.75 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
1.000" (25.40mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.810" L x 0.600" W (45.97mm x 15.24mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
3.020" (76.71mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
53mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C