MLPS293M7R5EA0C is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
29000 µF 7.5 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack 42mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 105°C
MLPS293M7R5EA0C
DigiKey Part Number
338-MLPS293M7R5EA0C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLPS293M7R5EA0C
Description
CAP ALUM 29000UF 20% 7.5V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.34 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.6 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
1.000" (25.40mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.810" L x 0.600" W (45.97mm x 15.24mm)
Voltage - Rated
7.5 V
Height - Seated (Max)
2.020" (51.31mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
42mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C