LP471M450E9P3
DigiKey Part Number
LP471M450E9P3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP471M450E9P3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
450 V
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C