AVES105M50B12T-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Chemi-Con
Nichicon
Upgrade
KEMET
Upgrade
Nichicon
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
Würth Elektronik
In Stock: 971
Elna America
1 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 198.9Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
AVES105M50B12T-F
DigiKey Part Number
AVES105M50B12T-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVES105M50B12T-F
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
7 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
10.5 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
198.9Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C