RVS-50V010MD55U-R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RVS-50V010MD55U-R |
Description | CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 199Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Mfr | Polarization Polar |
Series | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ Low Frequency 7 mA @ 120 Hz |
Part Status Obsolete | Ripple Current @ High Frequency 10.5 mA @ 100 kHz |
Capacitance | Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm) |
Voltage - Rated 50 V | Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm) |
ESR (Equivalent Series Resistance) 199Ohm @ 120Hz | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can - SMD |