AFK477M16F24B-F is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 698
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 19,648
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Chemi-Con
Nichicon
Similar
Chemi-Con
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 160mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
AFK477M16F24B-F
DigiKey Part Number
AFK477M16F24B-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFK477M16F24B-F
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
450 mA @ 120 Hz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Ripple Current @ High Frequency
600 mA @ 100 kHz
Capacitance
Impedance
160 mOhms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
160mOhm @ 100kHz
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.394" W (8.30mm x 10.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C