476CKE063MSA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 8,732
Datasheet
KEMET
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Surge
47 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3.1746Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
476CKE063MSA
DigiKey Part Number
1572-476CKE063MSA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
476CKE063MSA
Description
ELECTROLYTIC/IC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
145 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
333.5 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.1746Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C