381LL472M063A032
DigiKey Part Number
338-381LL472M063A032-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LL472M063A032
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 86mOhm @ 120Hz 8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.91 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.03 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
86mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C