380LX332M100K042
DigiKey Part Number
338-2445-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX332M100K042
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3300 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 90mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
4.1 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
4.7 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
90mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C