380LX222M100K022
DigiKey Part Number
338-2429-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX222M100K022
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 121mOhm 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
3.1 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
121mOhm
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C