Image for 15380-10SG-326 is not available
15380-10SG-326
DigiKey Part Number
15380-10SG-326-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15380-10SG-326
Description
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Category
Shell Material
Polyamide (PA), Nylon
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Ingress Protection
Weathertight
Features
Backshell, Cable Clamp
Connector Type
Shielding
Number of Positions
10
Voltage Rating
600V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.260" ~ 0.300" (6.60mm ~ 7.62mm)
Termination
Crimp
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C