ATV15C780JB-HF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Comchip Technology
In Stock: 0
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet
Littelfuse Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Littelfuse Inc.
Similar
YAGEO
Similar
YAGEO
126V Clamp 11.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
ATV15C780JB-HF
DigiKey Part Number
ATV15C780JB-HF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATV15C780JB-HF
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AB
Detailed Description
EDA/CAD Models
ATV15C780JB-HF Models
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
78V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
86.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
126V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.9A