300-30-26-GR-0250F
DigiKey Part Number
1175-300-30-26-GR-0250F-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
300-30-26-GR-0250F
Description
CBL RIBN 26COND 0.025 GRAY FOOT
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Gray 26 Conductors 0.025" (0.64mm) Flat Cable Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Ribbon Thickness
0.026" (0.66mm)
Mfr
Ribbon Width
0.650" (16.51mm)
Voltage
150 V
Operating Temperature
105°C
Number of Conductors
26
Conductor Material
Copper, Bare
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Insulation Resistance
100MOhms
Wire Gauge
30 AWG
First Conductor Mark
Red
Conductor Strand
7 Strands / 38 AWG