CSA309-29.4912MABJ is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Abracon LLC
In Stock: 0
Datasheet
29.4912 MHz ±30ppm Crystal 18pF 100 Ohms Cylindrical Can, Radial
CSA309-29.4912MABJ
DigiKey Part Number
300-5052-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSA309-29.4912MABJ
Description
CRYSTAL 29.4912MHZ 18PF TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 Ohms
Series
Operating Mode
3rd Overtone
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
29.4912 MHz
Size / Dimension
0.118" Dia x 0.346" L (3.00mm x 8.80mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Frequency Tolerance
±30ppm