AB308-29.4912MHZ
DigiKey Part Number
AB308-29.4912MHZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AB308-29.4912MHZ
Description
CRYSTAL 29.4912MHZ 16PF TH
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29.4912 MHz ±30ppm Crystal 16pF 40 Ohms Cylindrical Can, Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AB308-29.4912MHZ Models
Category
Load Capacitance
16pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
29.4912 MHz
Size / Dimension
0.118" Dia x 0.315" L (3.00mm x 8.00mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.323" (8.20mm)
Frequency Tolerance
±30ppm