CMX309FLC11.0592M-UT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
ECS Inc.
In Stock: 566
Datasheet
11.0592 MHz XO (Standard) CMOS, TTL Oscillator 5V Enable/Disable 4-SOJ, 5.08mm pitch
CMX309FLC11.0592M-UT
DigiKey Part Number
300-8599-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMX309FLC11.0592M-UT
Description
XTAL OSC XO 11.0592MHZ CMOS TTL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Supply
5V
Mfr
Frequency Stability
±100ppm
Series
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Supply (Max)
23mA
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SOJ, 5.08mm pitch
Type
Size / Dimension
0.547" L x 0.341" W (13.90mm x 8.65mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.185" (4.70mm)
Function
Enable/Disable
Current - Supply (Disable) (Max)
12mA