J120D1AS24VDC
DigiKey Part Number
2449-J120D1AS24VDC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J120D1AS24VDC
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
J120D1AS24VDC Models
Category
Termination Style
PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-30°C ~ 55°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
20 A
Approval Agency
cURus
Switching Voltage
300VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
6000VA
Coil Resistance
640 Ohms
Coil Current
37.5 mA