TR70MB120-01E02 VI
DigiKey Part Number
2034-TR70MB120-01E02VI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR70MB120-01E02 VI
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 70W
Detailed Description
12V 70 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Output Connector
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
48" (1.22m)
Input Connector
IEC 320-C8
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.72" L x 2.05" W x 1.22" H (120.0mm x 52.0mm x 31.0mm)
Voltage - Output
12V
Current - Output (Max)
5.8A
Base Product Number
Power (Watts)
70 W