TR70MA120-01E02 VI
DigiKey Part Number
2034-TR70MA120-01E02VI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR70MA120-01E02 VI
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 70W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 70 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTD
Polarization
Positive Center
Series
Applications
Medical
Packaging
Box
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
48" (1.22m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.72" L x 2.05" W x 1.22" H (120.0mm x 52.0mm x 31.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CE, cURus, FCC, Nemko
Current - Output (Max)
5.8A
Base Product Number
Power (Watts)
70 W