SMD2SW.031 .7OZ
DigiKey Part Number
SMD2SW.031.7OZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMD2SW.031 .7OZ
Description
SOLDER WIRE POCKET PACK 60/40 TI
Detailed Description
Leaded No-Clean, Water Soluble Wire Solder Sn60Pb40 (60/40) 20 AWG, 21 SWG Tube, 0.7 oz (19.85g)
Category
Melting Point
361 ~ 370°F (183 ~ 188°C)
Wire Gauge
20 AWG, 21 SWG
Packaging
Bulk
Process
Leaded
Part Status
Active
Form
Tube, 0.7 oz (19.85g)
Type
Wire Solder
Shelf Life
60 Months
Composition
Sn60Pb40 (60/40)
Base Product Number
Diameter
0.031" (0.79mm)